Pardubice, 25. února 2015 – Jak vidí děti svět okolo nás a rozlišují zdravou přírodu od nemocné? Ledacos o tom vypovídají kresby a výtvarná díla, která děti poslaly do 5. ročníku výtvarné soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje – jednoho z největších výtvarných projektů pro děti nejen v kraji, ale také v České republice. Stovky soutěžních prací hodnotila odborná porota a těm nejlepším z nejlepších dnes předala ocenění.

Každé dítě se dívá na svět přírody jinýma očima

Výtvarná soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje je každoročně už po dobu pěti let vypisována pro všechny děti od mateřských až po střední školy v Pardubickém kraji. Úkolem soutěžících je výtvarně ztvárnit kontrast mezi zdravou a nemocnou přírodou. Stačí zapojit fantazii, vzít do ruky pastelky nebo jiné malířské náčiní a pustit se do práce. Pořadatelé soutěže letos opět shromáždili stovky obrázků a porota měla hodně práce s tím, aby vybrala ty NEJ. „Práce hodnotím podle schopnosti vnímat kresbu, podle schopnosti vyjádření či podle schopnosti trochu to zakomponovat, zdůraznit věci podstatné a nepodstatné,“ prozradil svou metodu hodnocení jeden z porotců, malíř František Zálabský. Kromě něj v porotě zasedla například i zpěvačka Petra Černocká, ředitelka Východočeského muzea Jitka Rychlíková nebo třeba galerista a někdejší ředitel Muzea Kampa Jiří Lammel. Členem poroty byl i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který nejen že přijal nad soutěží záštitu, ale také udělil vlastní Cenu hejtmana Pardubického kraje. Tu získala pravidelná účastnice soutěže a vítězka letošní kategorie starších žáků Míša Hatlová. Míša do soutěže přihlásila kresbu uhlem; ztvárnila plynovou masku, v jejíchž „očích“ se odráží barevný květ. „Na obrázku, který jsem vybral, oceňuji především využití jedinečné výtvarné techniky, tedy kresbu uhlem. Zároveň mne velice zaujal námět, který v mých očích plně vystihuje kontrast mezi zdravou, barevnou přírodou a nemocnou, která barvami příliš neoplývá,“ objasnil svůj výběr hejtman Martin Netolický. Podobně emotivně ke své soutěžní práci přistoupila i vítězka v kategorii středoškoláků Tamara Tothová, která vyjádřila kontrast zdravé a nemocné přírody formou přesýpacích hodin. Z horní části se zdravá příroda pomalu přesypává v šeď paneláků a odpadků… Menší děti k tématu přistoupily mnohem barevněji, i když i tady je trochu cítit smutek z nemocné přírody. Pětiletá Mia Horvátová namalovala smutné květiny podél silnice plné aut. V kategorii prvního stupně základních škol zvítězil Jaroslav Bajt, který si zvolil téma cesty vlakem přírodou.

Kromě odborné poroty o svých vítězích mohla hlasovat také veřejnost. Ve jménech vítězů se sice s odbornou porotou úplně neshodla, přesto se tato jména často objevují na předních příčkách jednotlivých kategorií,“ prozradila členka realizačního týmu soutěže Dáša Hykšová. V nejmladší kategorii zvítězil Marcel Keřt s obrázkem zachycujícím výlet z města za sluníčkem, v kategorii 1. stupně základních škol veřejnost vybrala Martina Fulína a jeho obrázek zvířátek v lese a v kategorii starších žáků základních škol vyhrála Nataly Schattingerová, která si k pomoci s tříděním odpadů přizvala supermana. Vítězkou v kategorii středoškolské mládeže se stala Michaela Piperková se svým obrázkem nemocného lesa.

Výtvarná soutěž Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje je určena dětem ve čtyřech věkových kategoriích – mateřské školy, první stupeň základních škol, druhý stupeň základních škol a středoškoláci. Úkolem soutěžících je nakreslit libovolnou technikou obrázek, který má vystihnout rozdíl mezi zdravou a nemocnou přírodou. Děti a studenti mohli volit z několika podtémat: Čím by měl být odpad?, Silnice jako součást přírody, Může být silniční příkop pěkný?, Pohádková cesta pro auta, Honzíkova cesta, Mašinka a příroda, Příroda a koleje. Středoškoláci navíc mohli volit téma Reinkarnace odpadu. Výtvarná díla vznikala v druhé polovině roku 2014, v lednu začalo jejich hodnocení. V prvním kole byli vybráni v každé kategorii finalisté, z nichž pak tzv. druhá porota volila vítěze.

Záštitu nad soutěží přijali hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, náměstci hejtmana Jana Pernicová a Jaromír Dušek a také člen rady kraje Václav Kroutil.VÝSLEDKY SOUTĚŽE ZDRAVÁ A NEMOCNÁ PŘÍRODA PARDUBICKÉHO KRAJE

KATEGORIE – MATEŘSKÉ ŠKOLY (0 – 6 let)

1. Mia Horvátová, Pardubice

2. Alice Fajmonová, Pardubice

3. Dominika Zárubová, Pardubice

KATEGORIE – I. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL (7 – 10 let)

1. Jaroslav Bajt, Králíky

2. Nikol Kudryavtseva, Králíky

3. Lukáš Vrzal, Králíky

KATEGORIE – II. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL (11 – 15 let)

1. Michaela Hatlová, Holice

2. Nataly Schättingerová, Holice

3. Pavla Rufrová, Vysoké Chvojno

KATEGORIE – STŘEDNÍ ŠKOLA

1. Tamara Tothová, Svitavy

2. Michaela Piperková, Jevíčko

3. Kristýna Bažantová, Velké Opatovice

CENA HEJTMANA PARDUBICKÉHO KRAJE

3057 Míša Hatlová, 15 let

 Michaela Hatlová, Holice

CENA VEŘEJNOSTI

1. KATEGORIE – CENA PARDUBICKÉHO DENÍKU: Marcel Keřt, Pardubice

2. KATEGORIE: Martin Fulín, Ronov nad Doubravou

3. KATEGORIE: Nataly Schättingerová, Holice

4. KATEGORIE: Michaela Piperková, Jevíčko

pce-kraj sus pce EKOKOM2 cd screenlogo
V1_text_barevne CRo-Pardubice_104.7-Z-RGB

rrapk


logo LDN
     tonda obal logo    pce-denik    

Na webu používáme soubory cookies.

Tyto soubory a informace se naše společnost snaží využívat za účelem vylepšování a rozvoje služeb, které zde nabízíme a poskytujeme. Využití souborů cookies umožňuje zlepšovat pro Vás lepší uživatelnost webových stránek a zpříjemňuje jejich použití.

Souhlasím